Ülkemizde ve Dünya’da ceviz yetiştiriciliği tarım alanında sürekli olarak ön plana çıkmaktadır. Tarım alanında yapılan yenilikler ile birlikte sektörde devamlılık artmaya başlamıştır. Dolayısıyla yetiştirmeye başlayacağınız ceviz fidanı sizlere maddi anlamda büyük katkı sağlayacaktır. Pazar alanında tercih edilmesi ise sirkülasyonu olmasına neden olmuştur. Günümüzde birçok kişi ve tarım kuruluşları ceviz yetiştirerek kendilerini ve maddi anlamda ki beklentilerini bir adım ileriye taşımaktadır. Yetiştirilmesi kolay olmakla birlikte toprağa da en ufak bir zarar vermemektedir.  

Ceviz yetiştirmeye başladıktan sonra iklim şartlarının ayarlanması ve buna göre hareket edilmesi ciddi anlamda önemlidir. Üreticilerin göz ardı ettiği bu durum çoğu zaman beklenmedik sorunlar ile sizlerin karşılaşmasına neden olmaktadır. Ceviz iklim şartları olarak uygun koşullar yakalandığı zaman üretimde büyük ölçüde artma gözlemlenmiştir. Aşağıda yer alan iklim şartlarına uyum sağlamak sizlere her zaman için yarar sağlayacaktır. 

Sıcaklık İsteği 

Sıcaklık olayına bakıldığı zaman uygun koşulların sağlanması gerekmektedir. Öncelikle unutmamanız gereken ceviz çok sıcağı seven bir ürün olmasına rağmen sıcak hava ile fazla kaldığında yapraklarında ciddi anlamda yanıklar oluşmaktadır. Buda fidanın üretim alanında ciddi düşüşler yaşamasına neden olmaktadır. 

Kış aylarını inceleyecek olursak ceviz fidanlarınızın -3 ile -7 arasında bir sıcaklığa dayanması mümkündür. Genelde soğuk yerlerde yetiştiren insanlar eğer -7 den sonra artan bir ısı kaybı gözlemliyorsa kısa bir süre içerisinde fidanlarına müdahale etmelidir. Tabi ki bu herkes tarafından bilinen bir bilgidir. Çiçeklenme döneminde ise ısının -3’ün altına düşmemesi gerekmektedir. Eğer meyve verme dönemi içerisinde ise -1’in altında olması ürünü etkileyecektir. Yaz aylarında ise 39 ile 40 derece sıcaklığa dayanmaktadır. Lakin 40 dereceden sonra artık kalite kayıpları oluşmaktadır.

 

Yağış İsteği 

Su ihtiyacını ve yazlık stoklarını karşılaması kesinlikle önemlidir. Ceviz fidanı iklim şartları yağış alanında kesinlikle uygun ortamda olmak zorundadır. Yıl içerisinde 500 mm yağış alan bir bölgede kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. 500mm’nin altında ise su ihtiyacını karşılamak için muhakkak bir sistem kurmalısınız. Ayrıca 500 mm yağış hiçbir zaman fidanlarınıza zarar vermez. Fakat bu rakamın üstüne çıkan yağışlar ürünün kalitesini etkilemektedir. 

 

Panç Fidancılık olarak tüm fidan çeşitlerimizi (ceviz fidanı ve badem fidanı) kendimiz üretiyoruz ve amacımız fidan dikmek isteyenlere doğrudan satış yaparak aracıları ortadan kaldırarak fiyatlarımızı makul düzeyde tutmaya çalışmaktır. Kaliteli fidanlarımızı müşterilerimize en uygun fiyata ulaştırabilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

Fidanlarımızın fiyatlarını bizleri arayarak öğrenebilirsiniz.

BAYRAM PANÇ - 0532 6443586 – ŞENOL ÇAVUŞ - 0530 645 07 00 

Ofis Telefon / Faks : 0266 714 73 23

Satışını yaptığımız fidan çeşitlerinin listesini aşağıda görebilirsiniz. Fidanlarımızın tamamı sertifikalıdır. Fiyatları diğer satıcılarla karşılaştırdığınızda aradaki farkı göreceksiniz.

Ceviz Fidanı Çeşitlerimiz:

Yabancı Ceviz Fidanı Çeşitlerimiz
Chandler - Fernette - Fernor - Pedro  

Yerli Ceviz Fidanı Çeşitlerimiz
Şebin - Bilecik - Kaman 1

Badem Fidanı Çeşitlerimiz:
Nonpariel - Teksas - Ferragnes - Tuono - Ferrestar - Ferraduel

SİPARİŞLERİNİZ İLE İLGİLİ NOTLAR:

  • Kargo ücreti alıcıya aittir.
  • Tüplü fidanlar kargo ile gönderilememektedir.
  • Tüplü fidanlarımızın satışı bütün yıl boyunca devam etmektedir.
  • Köklü fidan satışlarımız Kasım ayında başlar,20 Mart’ta biter. Sipariş vermek için fidanların fiyatının en az 1/4 ünü bankaya kapora olarak yatırmanız, kalan bölümünü fidan tesliminden önce bankaya veya posta çeki hesap numarasına havale etmeniz gerekmektedir.
  • Tarım Bakanlığınca 10 dekar ve üzeri alana fidan diken kişiye verilen 1 dekara 100 TL desteğin bütün evrakları tarafımızca hazırlanacaktır. Fidan sökümlerimiz başlamış olup fidanları isteğe göre 24 saatte teslim ediyoruz.
  • Tüplü fidanlarımızın boyu çeşidine göre ortalama 50 cm,köklü fidanlarımızın boyu ortalama 1 metre ile 1.60 cm arasındadır.