Chandler Ceviz Fidanı (ÇETNIR) 

Chandler ceviz fidanı verimli, hastalıklara dirençli ve yüksek yoğunluklu ekime uygun bir ceviz çeşididir. ABD'de popülerdir ve dünyanın çoğu yerinde yetiştirilir. 600 ile 1200 metre arasındaki rakımlara iniş için uygundur. Tam güneşte veya kısmi gölgede ekilebilir. Verimleri yüksektir ve hektar başına düşen ağaç sayısını iki katına çıkarabilir. Mart ayından kasım ayına kadar dikilebilir. Sulama yaz aylarında gereklidir. Hektar başına 30-40 kilo ceviz üretebilir.

Chandler ceviz fidanı verimli, hastalıklara dirençli ve yüksek yoğunluklu ekime uygun bir ceviz çeşididir. Juglans regia üzerinde aşılıdır ve dekara 30-40 kilo ceviz üretebilir. 15 metre yüksekliğe ulaşabilir ve geçiş bölgelerinde yetişmeye uygundur. Tüplü ve açık köklü çeşitleri mevcut, oval meyveli ve ince kabuklu, kolayca kırılabilen, yuvarlak dış yüzeyli, 6,5-7,0 gram ağırlıklıdır. Açık krem renklidirler. 5×7 veya 4×8 aralıklarla dikilebilir ve kireçli, besin açısından zengin topraklarda gelişirler. ABD’de popülerdir ve dünyanın çoğu yerinde yetiştirilir. Kendi kendine doğurgandır ve çiçekleri yeşil ve protandrousdur, yaprakları 7-10 cm uzunluğunda, yağlı ve yapışkan, çok yoğun ve hoş bir ceviz aromasına sahiptirler. Çiçekler ilk yıl içinde açar ve meyve Eylül ayında hasat edilebilir. Birim ağırlığı 13-15 gram arasındadır.

Chandler Ceviz Fidanı Dikimi

Chandler ceviz fidanı mart ayından kasım ayına kadar dikilebilir. 600 ile 1200 metre arasındaki rakımlara iniş için uygundurlar. Tam güneşte veya kısmi gölgede ekilebilirler. Eğimli alanlara da ekilebilirler. Bu ceviz fidanları kendi kendine yeter ve elma kurduna karşı dayanıklıdır. Ayrıca bahçelerde dikim ve yazlık peyzaj düzenlemeleri için de uygundurlar. Verimleri yüksektir ve hektar başına düşen ağaç sayısını iki katına çıkarabilirler.

Chandler ceviz fidanı budama

Ceviz fidanlarının budama tekniği, genç ağaçlar için Değiştirilmiş Lider Dal Sistemi ve olgun ağaçlar için hareketsiz budama (çatallı uzuvları inceltme) olarak ikiye ayrılır. Değiştirilmiş Lider Dal Sistemi tekniğinde, ana dal yerden 60-70 cm yukarıdan kesilir ve ağaç 10-12 fit yüksekliğe ulaştıktan sonra budamaya başlanır. Hareketsiz budama tekniğinde ise dalların uçları yaklaşık 1/4 oranında kesilir ve daha küçük çatallı taraflar çıkarılır. Ceviz fidanları budarken kırılgan olan dallar ve ağacın tepesine yakın olan dallar kesilmemelidir.

Chandler ceviz fidanı sulama

Sulama, genellikle yaz aylarında gereklidir. Kış aylarında ağaçlar yağmur sularından yeterli miktarda su alabilirler. Bu nedenle, mayıs ayından itibaren yazın sıcak olduğu aylarda sulama yapılması önerilir. Ancak, yağmur durumuna ve bitki çeşidine göre, Eylül ayına kadar sulama ihtiyacı devam edebilir. Bu nedenle, bitkilerin durumunu dikkatli bir şekilde izlemek ve gereken miktarda su vermek önemlidir.

Chandler ceviz fidanı verimi

Chandler, Amerikan menşeili yüksek verimli bir ceviz fidanıdır. Chandler, yerli çeşitlerden daha dirençli olup geç donlardan etkilenmez ve 15 gün geç çiçeklenir. Ayrıca, ince kabuklu olması sebebiyle meyvesi kolay ayrılır ve bu sayede değeri daha da yükselir. 5. yılında 1 ağaç 20 kg meyve vermeye başlar ve her yıl 5-6 kg artarak verimi devam eder. Bu nedenle, chandler özellikle yüksek verimli bir ceviz üretimi yapmak isteyenler için idealdir.

Chandler ceviz fidanı satış

Chandler, ceviz fidanı çeşitlerinden en çok talep gören açık köklü ceviz fidanıdır. Fidanlarımız 1 metre ile 2,5 metre arasında boyutlarda olup, toplu alımlarda indirimli fiyatlar sunuyorsunuz. En çok tercih edilen fidan firması olmanın en büyük güvencesi, sunduğumuz kaliteli üretim sahası ve güvenilir satış ağımızdır. En uygun fiyatlarla chandler ceviz fidanı satın almak istiyorsanız whatsapp destek yada iletişim numaralarından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp Desteğe Hoşgeldiniz.
Nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek