Lara Ceviz Fidanı

Lara Ceviz Fidanı, yüksek rakımlı bahçelerde tercih edilmesi gereken bir ceviz fidanı türüdür. Ülkemizde çok bölgede karlılık gösterdiği için sıklıkla tercih edilir. Lara Ceviz Fidanı, yan dal verimliliği yüksek olduğu için işletme karlılığını artırır. Fransa orjinli olan bu fidan, Fernette ve Franquette cevizleri tarafından tozlanır. Yüksek rakımlı alanlar için uygun olmasına rağmen, genç yaşlarda verim […]

Lara Ceviz Fidanı, yüksek rakımlı bahçelerde tercih edilmesi gereken bir ceviz fidanı türüdür. Ülkemizde çok bölgede karlılık gösterdiği için sıklıkla tercih edilir. Lara Ceviz Fidanı, yan dal verimliliği yüksek olduğu için işletme karlılığını artırır. Fransa orjinli olan bu fidan, Fernette ve Franquette cevizleri tarafından tozlanır. Yüksek rakımlı alanlar için uygun olmasına rağmen, genç yaşlarda verim miktarları biraz düşüktür ama yaşı ilerledikçe verim miktarı da artar.

Lara Ceviz Tozlayıcıları: Fernette ve Franquette cevizleridir.

Lara Ceviz Verimliliği: Lara Ceviz Ağacı verimlidir ve beş yaşında dönüme 100 kilo, sekiz ila dokuz yaşında ise hektara 4 ila 5 ton lara cevizi verir.

Lara Ceviz Mevsimsel İstekleri: Lara Ceviz Fidanı 1200 metreden yüksek yerlere dikilebilir ve güney yamaçları tercih edilmelidir. Kasım ile nisan arasında açık köklü dikim uygun iken, tüplü fidan yılın her mevsimi dikilebilir.

Lara Ceviz Fidanı Dikimi ve Bakımı: Dikim öncesi 80 cm derinliğinde ve 80 cm genişliğinde bir çukur açılmalı ve dip kısmına tavlı ve gübreli toprak konmalıdır. Fidan yerleştirildikten sonra çevresi toprakla doldurulmalı ve su verilmelidir. Ayrıca, dikimden sonraki birkaç yıl boyunca sık sık sulama yapılması gerekir.

WhatsApp Desteğe Hoşgeldiniz.
Nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek